Czy poznawanie utworu literackiego odległego w czasie musi być nudne? O tym, że nie –przekonali się uczniowie klasy IB LO i IId Gimnazjum, wybierając się na wycieczkę przedmiotową do Wrocławia, wraz ze swoimi opiekunami mgr Beatą Durską i mgr Marią Zagwojska, do Muzeum „Pana Tadeusza”. To miejsce, w którym łączą się historia i  współczesność. Jednym z celów działalności muzeum jest  ukazanie arcydzieła   - „Pana Tadeusza” oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki.

To o czym czytamy w eposie narodowym mogliśmy odkryć ,zobaczyć          i dotknąć  dzięki przeróżnym ekspozycjom  ,zainstalowanym  prezentacjom         i instalacjom multimedialnym. Muzeum daje do dyspozycji  100 gier multimedialnych, w które można zagrać ,a przy okazji poznać historię czy treść dzieła. Ciekawie multimedialnie  przedstawione zostały wszystkie etapy życia samego Mickiewicza. Mogliśmy  sięgnąć po woluminy zgromadzone w przygotowanej starej bibliotece ,a na” deser literacki”  ujrzeć sam rękopis eposu w całej okazałości i spróbować odczytać jego treść. Kolejne miejsce odkryło nam  tajemnice dworku soplicowskiego, bogato została uchwycona tradycja i kultura tamtych czasów, szlacheckich ,jak i samego romantyzmu. Zobaczyć można było jak się ubierano, jak ucztowano, podróżowano. W specjalnie przygotowanej sali nasi uczniowie  odsłuchali wielu wypowiedzi znanych osób świata polityki i kultury i ich spojrzenia na „Pana Tadeusza”. Multimedialnie przekraczaliśmy świat literatury i filmu nawiązującego do utworu Mickiewicza i znaleźliśmy się w części wystawy zatytułowanej „Misja: Polska”. Dla młodego pokolenia czas stanu wojennego to czas już historii, która tu bogato była udokumentowana źródłami i zdjęciami.

Przewędrowaliśmy  tysiąc pięćset metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, byliśmy  w osiemnastu salach i zobaczyliśmy siedemset eksponatów. Muzeum robi wrażenie, a nasi uczniowie opuścili je   zadowoleni, gdyż jest to miejsce na miarę czasu i współczesnego człowieka.

Drugie spotkanie odbyło się w Muzeum Archeologicznym ,tym razem z historią czasów starożytnych. Muzeum przygotowało wystawę :”tajemnice egipskich grobowców”. W ramach ekspozycji  można było zobaczyć wyjątkowe eksponaty oraz wykonane nowoczesną techniką trójwymiarowe obrazy, prezentujące wyniki prac prowadzonych za granicą przez wrocławskich archeologów, którzy działają w Egipcie już od trzech lat i  prowadzą prace w Tebach Zachodnich. Dzięki metodzie fotoskanowania są na przykład w stanie uzyskać wirtualne, trójwymiarowe obrazy grobowców oraz znajdujących się w nich zabytków.

Podczas wystawy  nasi uczniowie  mogli zobaczyć unikatowe eksponaty-modele, opracowane na podstawie wspomnianej dokumentacji, a następnie wykonane techniką druku trójwymiarowego- można było przyjrzeć im się z bliska – a nawet dotknąć. Główną atrakcją miała być pełnowymiarowa rekonstrukcja dekorowanej komory grobowej, badanej w Egipcie ale nie robiła ona aż takiego wrażenia. Każdy chętny  mógł wejść do jej wnętrza i zobaczyć pięknie malowane przedstawienia darów, jakie składano zmarłym.  Nie zabrakło też prawdziwych” zabytków, w tym najpiękniejszych, najbardziej efektownych eksponatów z Muzeum Narodowego w Warszawie. Widzieliśmy wśród  nich zmumifikowane szczątki człowieka i sokoła. Wystawa była ciekawa, choć jej zaprezentowanie mogło przekroczyć bardziej granice XX wieku.

Spotkania w muzeach potwierdziły,że lekcje języka polskiego i historii wcale nie muszą być nudne,uczniowie wyrazili chęć  udziału w kolejnych tego typu zajęciach.

 Ostatnie chwile we Wrocławiu  spędziliśmy  na świątecznym Jarmarku Bożonarodzeniowym, który przybliżył  nieco kulturę i tradycję poprzednich lat. W szczególności, gdy zapadł zmrok przepięknie magicznymi światełkami  zapowiadał czas świąt.

Beata Durska

 

O nas

Dysponujemy dobrą bazą dydaktyczną, która jest stale uzupełniana i modernizowana, aby sprostać wymaganiom nowoczesnej szkoły. W bibliotece szkolnej funkcjonuje Centrum Multimedialne, gdzie każdy uczeń ma dostęp do Internetu.

Gwarantujemy wysoki poziom nauczania. Oferujemy małe grupy językowe. W szkole wykłada stała i wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Rozwój młodzieży odbywa się pod opieką specjalistów. Jesteśmy szkołą bezpieczną i przyjazną uczniowi, otwartą na problemy i oczekiwania młodego pokolenia.

Dowiedz sie więcej o szkole

Kontakt

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie
47-320 Gogolin, ul. Szkolna 27
77 466 62 35
77 466 62 35
sekretariat@gogolin.com.pl
Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie
Wewnętrzne numery telefonów
Sekretariat LO - wew. 1
Fax - wew. 2
Pokój nauczycielski - wew. 3
Księgowość - wew. 4
Pedagog - wew. 6

Ostatni artykuł

29
Lip2022

Podręczniki 2022/202...

Wykaz podręczników

04
Lip2022

Wyniki egzaminu matu...

DYREKCJA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO IM.KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ INFORMUJE ŻE WYNIKI EGZAMINU M...

04
Lip2022

Komunikat

DYREKCJA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACEGO IM.KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ INFORMUJE ŻE WYNIKI EGZAMINU MATURA...

27
Cze2022

I znów przyszły waka...

Żegnamy się dziś, jedni na chwilę, inni na zawsze... Jesteśmy jedną, wielką, szkolną bracią, rodziną...

Informacje

Najważniejsze informacje potrzebne do codziennego używania. Możesz zobaczyć plan lekcji, poznać najważniejsze wydarzenia w danym roku kalendarzowym czy też zalogować się do eDziennika. Zachęcamy do zapoznania się.

eDziennik

Zaloguj się do dziennika elektronicznego. Opolska eSzkoła to model opolskiej oświaty, który opiera się na technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Kalendarz

Zapoznaj się kalendarzem na dany rok szkolny. Możesz zobaczyć jakie wydarzenia będą odbywały się w naszej szkole.