Czy poznawanie utworu literackiego odległego w czasie musi być nudne? O tym, że nie –przekonali się uczniowie klasy IB LO i IId Gimnazjum, wybierając się na wycieczkę przedmiotową do Wrocławia, wraz ze swoimi opiekunami mgr Beatą Durską i mgr Marią Zagwojska, do Muzeum „Pana Tadeusza”. To miejsce, w którym łączą się historia i  współczesność. Jednym z celów działalności muzeum jest  ukazanie arcydzieła   - „Pana Tadeusza” oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki.

To o czym czytamy w eposie narodowym mogliśmy odkryć ,zobaczyć          i dotknąć  dzięki przeróżnym ekspozycjom  ,zainstalowanym  prezentacjom         i instalacjom multimedialnym. Muzeum daje do dyspozycji  100 gier multimedialnych, w które można zagrać ,a przy okazji poznać historię czy treść dzieła. Ciekawie multimedialnie  przedstawione zostały wszystkie etapy życia samego Mickiewicza. Mogliśmy  sięgnąć po woluminy zgromadzone w przygotowanej starej bibliotece ,a na” deser literacki”  ujrzeć sam rękopis eposu w całej okazałości i spróbować odczytać jego treść. Kolejne miejsce odkryło nam  tajemnice dworku soplicowskiego, bogato została uchwycona tradycja i kultura tamtych czasów, szlacheckich ,jak i samego romantyzmu. Zobaczyć można było jak się ubierano, jak ucztowano, podróżowano. W specjalnie przygotowanej sali nasi uczniowie  odsłuchali wielu wypowiedzi znanych osób świata polityki i kultury i ich spojrzenia na „Pana Tadeusza”. Multimedialnie przekraczaliśmy świat literatury i filmu nawiązującego do utworu Mickiewicza i znaleźliśmy się w części wystawy zatytułowanej „Misja: Polska”. Dla młodego pokolenia czas stanu wojennego to czas już historii, która tu bogato była udokumentowana źródłami i zdjęciami.

Przewędrowaliśmy  tysiąc pięćset metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, byliśmy  w osiemnastu salach i zobaczyliśmy siedemset eksponatów. Muzeum robi wrażenie, a nasi uczniowie opuścili je   zadowoleni, gdyż jest to miejsce na miarę czasu i współczesnego człowieka.

Drugie spotkanie odbyło się w Muzeum Archeologicznym ,tym razem z historią czasów starożytnych. Muzeum przygotowało wystawę :”tajemnice egipskich grobowców”. W ramach ekspozycji  można było zobaczyć wyjątkowe eksponaty oraz wykonane nowoczesną techniką trójwymiarowe obrazy, prezentujące wyniki prac prowadzonych za granicą przez wrocławskich archeologów, którzy działają w Egipcie już od trzech lat i  prowadzą prace w Tebach Zachodnich. Dzięki metodzie fotoskanowania są na przykład w stanie uzyskać wirtualne, trójwymiarowe obrazy grobowców oraz znajdujących się w nich zabytków.

Podczas wystawy  nasi uczniowie  mogli zobaczyć unikatowe eksponaty-modele, opracowane na podstawie wspomnianej dokumentacji, a następnie wykonane techniką druku trójwymiarowego- można było przyjrzeć im się z bliska – a nawet dotknąć. Główną atrakcją miała być pełnowymiarowa rekonstrukcja dekorowanej komory grobowej, badanej w Egipcie ale nie robiła ona aż takiego wrażenia. Każdy chętny  mógł wejść do jej wnętrza i zobaczyć pięknie malowane przedstawienia darów, jakie składano zmarłym.  Nie zabrakło też prawdziwych” zabytków, w tym najpiękniejszych, najbardziej efektownych eksponatów z Muzeum Narodowego w Warszawie. Widzieliśmy wśród  nich zmumifikowane szczątki człowieka i sokoła. Wystawa była ciekawa, choć jej zaprezentowanie mogło przekroczyć bardziej granice XX wieku.

Spotkania w muzeach potwierdziły,że lekcje języka polskiego i historii wcale nie muszą być nudne,uczniowie wyrazili chęć  udziału w kolejnych tego typu zajęciach.

 Ostatnie chwile we Wrocławiu  spędziliśmy  na świątecznym Jarmarku Bożonarodzeniowym, który przybliżył  nieco kulturę i tradycję poprzednich lat. W szczególności, gdy zapadł zmrok przepięknie magicznymi światełkami  zapowiadał czas świąt.

Beata Durska