Wyjątkowa, bo ostatnia w Zespole Szkół w Gogolinie. Wyjątkowa, bo pierwsza w PSP nr 3. Wyjątkowa, bo jubileuszowa. Wraz ze świętowaniem 15. rocznicy obecności naszego kraju w Unii Europejskiej świętowaliśmy nasz jubileusz 15. spotkania młodzieży Zespołu Szkół z młodzieżą IGS Betzdorf/Kirchen w ramach wymiany międzynarodowej. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy uczniowie oraz opiekunowie wymiany otrzymali koszulki, w których uroczyście przeszliśmy ulicami Gogolina, by przy pomniku Karolinki i Karliczka zrobić sobie wspólne zdjęcie. Wymianę kontynuowało dziewięciu gimnazjalistów oraz aż szesnastu nowych uczniów z PSP nr 3. Rozpoczęli oni swoją przygodę z wymianą, przyjmując pod swój dach niemieckich partnerów. Od poniedziałku (10.06.) do soboty (15.06.) przebywaliśmy ze sobą, biorąc udział we wcześniej przygotowanym bogatym programie. I tak: niemieccy uczniowie mieli możliwość uczestniczenia z nami w lekcjach, razem pojechaliśmy do Tarnowskich Gór, zwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga, by na zakończenie dnia poszaleć jeszcze w Aquaparku. Czwartek przeznaczony był na całodniową wycieczkę do Krakowa. Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie po zwiedzeniu Sukiennic i Kościoła Mariackiego był jeszcze czas na zakup pamiątek. W piątek rano po raz ostatni byliśmy w szkole. Po obejrzeniu wspólnych zdjęć i filmików pojechaliśmy do stolicy naszego województwa. Mieliśmy tam okazję zobaczyć, jak żyje miasto podczas Festiwalu Polskiej Piosenki. Po zwiedzeniu Wieży Piastowskiej, rynku, ratusza i Wzgórza Uniwersyteckiego mogliśmy zjeść zasłużone lody.
Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że najsympatyczniejszym punktem programu był piątkowy wieczór. Najpierw rozegraliśmy tradycyjny już i pełen emocji mecz Polska – Niemcy (kolejna nasza wygrana 4:1), następnie posililiśmy się przygotowanymi przez rodziców grillowanymi kiełbaskami, sałatkami i ciastem, by nasz radośnie spędzony czas zakończyć wspólnymi tańcami.
Sobota była dniem pożegnania z naszymi przyjaciółmi, lecz na szczęście nie kończy się nasza wymiana, bo jesteśmy już umówieni na następną wizytę za rok w Niemczech. Przez ten czas zostaniemy ze sobą w kontakcie, a niektórzy planują nawet wspólne spotkania podczas wakacji.
Podsumowując ten mały jubileusz, dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy w ciągu tych piętnastu lat przyjmowali niemieckich uczniów do swoich domów, opiekując się nimi jak własnymi dziećmi. Wiele rodzin nawet kilkukrotnie uczestniczyło w naszej wymianie. Dziękujemy kolejnym Dyrektorom Zespołu Szkół (od roku 2004) oraz nauczycielom, którzy przez te lata byli w to dzieło zaangażowani, Panu Burmistrzowi, który jest pomysłodawcą tej wymiany i co roku wspiera nas finansowo, oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. Na koniec dziękujemy Pani Dyrektor PSP nr 3, która zgodziła się na rozpoczęcie wśród obecnych uczniów klas szóstych i siódmych oraz kontynuację tej wymiany w nowej szkole.
koordynator wymiany (od 15 lat)
Brygida Czekała